Moje Wakacje - blog turystyczny

Wakacje na Podlasiu

Podlasie, jeden z mniejszych turystycznych regionów kraju coraz szerzej otwiera swoje podwoje. Z jednej strony region nadal postrzegany jest jako zielone płuca Polski – na Podlasiu znajdują się aż cztery Parki Narodowe. Z drugiej strony dynamicznie rozwija się infrastruktura turystyczna, która o każdej porze roku przyciąga rzesze turystów pragnących wypoczynku w ciszy przerywanej jedynie dźwiękami niczym niezmąconej przyrody.

Wielokulturowość Podlasia

Od wieków ten niewielki skrawek Polski zamieszkują i współżyją na tym terenie zarówno osoby wyznania rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz społeczność polskich tatarów. Największe skupisko oraz historyczne ślady tatarskie znajdziemy w miejscowości Kruszyniany, gdzie zobaczyć możemy XVIII wieczny meczet i cmentarz. Nie mniej tatarskich śladów znajdziemy w Sokółce i Bohonikach. Niemal w każdym mieście kościoły sąsiadują z cerkwiami, z najważniejszą dla wiernych prawosławnych cerkwią w Puchałach. Różnorodność kulturowa znalazła swoje odzwierciedleni zarówno w podlaskich tradycjach jak i w wyjątkowej kuchni regionalnej.

Pomniki przyrody

Cztery Parki Narodowe na Podlasiu zachęcają turystów do odwiedzenia tej krainy. Największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy zachęca możliwością poznania około 300 gatunków ptaków oraz spotkaniem z Łosiem. Narwiański Park Narodowy kusi do zwiedzania z wykorzystaniem specjalnie dla turystów przygotowanym drewnianym pomostem. Odwiedzając Puszczę Białowieską w okolicach Hajnówki możemy zobaczyć żubry. Dla odwiedzających Wigierski Park Narodowy przygotujmy się ba spotkanie bobrów.

Turystyka na Podlasiu

Turystyczną stolicą Podlasia jest oczywiście Augustów. To niewielki miasto w okresie letnim zamienia się w tętniącą życiem i zabawą metropolię. Główną atrakcją miasta jest Kanał Augustowski, wokół którego niemal całą dobę toczy się życie. Nie mniej turystów spotkamy w Hajnówce lub w Kruszynianach. Warto także zatrzymać się w stolicy Podlasia Białymstoku, które jest bazą do zwiedzania całego regionu.

Źródło fotografii: pixabay.com i pexels.com

StartArtykułyMapa strony